Yatmadan Önce Yüz Marker Darbesi

blumia 2“Yatmadan Önce Yüz Marker Darbesi” bir genç kız ve onun yürek burkan resim defterini konu alan cover bir edebi ürün olarak karşımıza çıkıyor. Kitabın ismini gören herkes “Aaa Melissa P.’nin kitabını taklit etmiş!!” diyerek ayıplasa da bahsi geçen herkes benzer bir içerik olduğunu düşünerek kitabı aldıkları için kitap “2013 Pazarlama Ödülü”ne layık görülmüştür. Ancak Edebiyat Dünyasından beklediği övgüleri alamadığı için unutulmaya yüz tutmuştur.

erkek 2

Kitabımız Tuğba isimli genç bir kızın kalem ve kağıtla tanışmasıyla başlıyor. Ekonomik krizle boğuşan İzicit ailesi yalının alt katını kiraya vermeye karar veriyorlar ve böylece kahramanımız en iyi arkadaşı olacak olan bir makyaj uzmanıyla komşu oluyor. Tuğba’nın hayatı da bu arkadaşlık sayesinde değişmeye başlıyor.

Keskin flashbacklerin yaşandığı kitap bir ara bizi Tuğba’nın 15. doğum günü partisine götürüyor. Arkadaşları ona bir günlük hediye ediyorlar ve okuma yazma bilmeyen Tuğba o gün bunu arkadaşlarına söylemeye utanıyor, günlüğünü de odasının en görünmez köşesine saklama kararı alıyor.

mac

18. yaş gününde yeni komşuları kendisine bir makyaj seti hediye ediyor. Aynanın karşısına geçen Tuğba hayatının ilk makyajını yapmaya çalışırken makyaja değil resme yeteneği olduğunu fark ediyor ve yıllar önce arkadaşlarının ona hediye ettiğini günlüğü sakladığı yerden çıkararak yaşadıklarını yazmak yerine çizmeye karar veriyor.

tedavi

Önceleri çiçek, böcek, güneş, bulut resimleri çizen İzicit, daha sonra çizgilerinde “aşk”a da yer verme kararı alıyor. İlk başlarda sadece sevgililerinin resimlerini çizen genç kızımız kalbinde açılan yaralardan sonra ağır depresyon ilaçları alarak bir süre hayattan kopuyor.

Tedavisi bittikten sonra kalemin ve gücün kendisinde olduğunu fark eden kahramanımız resmini çizeceği kişileri kendi seçme kararı alıyor. Herkesin resmini çizmeyerek erkeklerden intikam alıp acı çektiren taraf olmaya karar veriyor.

Toplum baskısından korkmadan ulu orta erkeklerin resmini çezen genç kızımızın hikayesini okurken onu hem çok sevecek, hem ona acıyacak hem de ondan nefret edeceksiniz. Okumaya başladığınız andan itibaren sizi esir edecek olan kitabı gün içinde bitireceğiniz için çalışmadığınız bir gün okumanızı tavsiye ediyorum. Aşkın, ihtirasın, nefretin, arkadaşlığın ve aile ilişkilerinin anlatıldığı muhteşem bir kitabı okumanın verdiği inanılmaz huzurda yanınıza kalacak en büyük artı olacak.

son

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s